Veteriner Hekimler Odası Başkanı Çakar: 'Veteriner hekimlik küresel sağlığın bir parçasıdır'

Mardin-Şırnak Veteriner Hekimler Odası Başkanı Veteriner Hekim Muharrem Çakar, Dünya Veteriner Hekimler Günü nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Veteriner Hekimler Odası Başkanı Çakar: 'Veteriner hekimlik küresel sağlığın bir parçasıdır'

Dünya Veteriner Hekimler Günü’nün, Dünya Veteriner Birliği (WVA) ile Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’nün (OIE) girişimleri sonucunda her yıl Nisan ayının son cumartesi gününde bir tema çerçevesinde kutlandığını belirten Çakar, 2021 yılının temasının ise “Veteriner Hekimlerin Covid-19 Krizine Yanıtı” olarak belirlendiğini söyledi.

Çakar, “Küresel sağlığın ayrılmaz ve önemli bir parçası olan veteriner hekimler, yalnızca hayvanların sağlığı ve refahı ile ilgili değil, aynı zamanda zoonotik hastalıkların önlenmesi, yönetimi ve kontrolü ile ilgili çeşitli görevler yürütmektedirler. Zoonotik bir hastalık olan COVID-19 pandemisi sürecinin başından itibaren önemli roller üstlenmiş ve üstlenmeye devam etmektedirler.” dedi.

“Bugün ülkemizde üretilen aşılardan önemli bir bölümü veteriner hekimler ve veteriner araştırma enstitülerinin çabaları sayesinde belirli bir noktaya ulaşmıştır.” diyen Çakar, “Özellikle son aşamaya gelerek faz-3 aşamasına geçen Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen aşı ile faz-1 aşamasına geçen aşılar Viroloji ve Mikrobiyoloji Uzmanı Veteriner Hekim meslektaşlarımız tarafından geliştirilmiştir.” diye konuştu. (İLKHA)