Tarihte Bugün (Ekim)

Müslüman Alimler Birliği Taliban ile görüştü (02 Ekim 2020) Müslüman Alimler Birliği’ne bağlı heyet, Katar’da Taliban’ın siyasi heyetiyle görüştü. Görüşmede Alimler Birliği’ni Başkan Şeyh Ahmed er Raysuni, Birliğin Genel Sekreteri Şeyh Ali Muhyiddin el Karadaği temsil etti. Görüşmede Taliban Siyasi Heyeti’ne  Şeyh Abdulhakim Hakkani liderlik etti. Taliban’ın üst düzey birçok isminin katıldığı görüşmede, Taliban adına Şeyh Şahabeddin Dilaver ve Mevlevi Abdusselam Hanefi gibi isimler de hazır bulundu. Taliban, barış görüşmeleri kapsamında Katar’da daha önce de uluslararası birçok... The post Tarihte Bugün (Ekim) first appeared on İNZAR DERGİSİ.

Tarihte Bugün (Ekim)

Müslüman Alimler Birliği Taliban ile görüştü (02 Ekim 2020)

Müslüman Alimler Birliği’ne bağlı heyet, Katar’da Taliban’ın siyasi heyetiyle görüştü.

Görüşmede Alimler Birliği’ni Başkan Şeyh Ahmed er Raysuni, Birliğin Genel Sekreteri Şeyh Ali Muhyiddin el Karadaği temsil etti. Görüşmede Taliban Siyasi Heyeti’ne  Şeyh Abdulhakim Hakkani liderlik etti.

Taliban’ın üst düzey birçok isminin katıldığı görüşmede, Taliban adına Şeyh Şahabeddin Dilaver ve Mevlevi Abdusselam Hanefi gibi isimler de hazır bulundu.

Taliban, barış görüşmeleri kapsamında Katar’da daha önce de uluslararası birçok kurum ve kuruluşun yanı sıra, çok sayıda devletin temsilcisiyle de görüşme gerçekleştirmişti.

6 Ekimde de Dünya Müslüman Alimler Birliği ilk Başkanı Yusuf El Karadavi, Doha’daki Afgan müzakerelerine katılan Taliban hareketi heyeti ile makamında görüştü.

Taliban Hareketinin siyasi ofis sözcüsü Muhammed Naim, Mevlevi Abdulhakim Hakkani liderliğindeki Taliban heyeti Karadavi ile bir araya geldi. Görüşmede Taliban hareketinin işgalci ABD ile yaptığı müzakereler değerlendirildi.

Muhammed Nur Koyun’un Şehadeti (27 Ekim 1992)

Henüz on dokuz yaşında taptaze bir güldü. İslam davasını severek omuzlarına almıştı, Mürtetlerin her taraftan saldırılarına hız verdiği bir zamanda. Mürtet çetelere karşı haklı bir savunmaya giren Müslümanlar, sürekli takip edilip yakalanıyordu. Polis takibine takılan Muhammed Nur yaralı olarak yakalandı. Araba içinde kendisine feci bir şekilde işkence yapıldı. Hastaneye yetişmeden ruhunu Rahman’a teslim etti.

Hava Kirliliği Ölüm Kustu (21 Ekim 2020 )
6,67 milyon insan hava kirliliği nedeniyle öldü

Küresel hava durumu raporuna göre bir yılda hava kirliliği 6,67 milyon insanın ölümüne neden oldu. Bir yıl içinde yarım milyon bebek, hava kirliliğinden dolayı doğduktan sonra bir ay içinde hayatını kaybetti.

Selman Akbaş’ın Şehadeti (14 Ekim 1991)

Küçük yaşlarda, İslâmî davayla tanıştı. İslâmî hareketin en sevdiği gençlerden bir tanesiydi. Lise yıllarında İslâmî çalışmalarından dolayı Midyat’a sürgün edildi. Yarınlara umut vadeden koca bir yürek sahibiydi.
Bu yıllarda mürtet örgüt çeteleri, her taraftan barbarca Müslümanlara saldırmaya başladı. Müslümanlar bu vahşi saldırılara karşı haklı bir savunma refleksi geliştirdi. Selman bu haklı savunmanın öncülerindendi. Henüz on yedi yaşındaydı. İslami çalışmalarından dolayı sürgün olarak gittiği Midyat’tan dönüşte elim bir trafik kazası sonucu hakka ruhunu teslim etti. Müslümanlar ilk defa kitlesel olarak, mürtet örgüte karşı direniş ve vahdet mesajı vererek, Selman’ın taziyesinde bir araya geldi. İslâmî hareketin önde gelenleri, günlerce Selman’ın hüznü ile gözyaşı döktüler.

Sudan Terör şebekesi İsrail ile normalleşme kararı aldı (22 Ekim 2020)

Son dönemlere kadar kendi halklarının tepkisinden çekinen bir çok Arap ülkesi ABD’nin ve diğer batılı güçlerin baskıları sonucu gizli yürüttükleri işgal rejimi ile olan ilişkilerini açık açık yapma kararı aldılar. Sudan da darbe ile başa gelen laik yönetimin de buna istekli olması ve ABD’nin verdiği küçük bazı çıkar hesaplı sözler neticesinde bu rüzgara kapılan ülkeler arasında katıldı.

Sudan, ABD aracılığıyla yürütülen müzakerelerin ardından terör şebekesi ile normalleşme kararı aldığını açıkladı. Terör medyası bu kararı tarihi bir adım olarak yandaşlarına duyurdu. Buna karşılık ABD Sudan’ı “terörizmi destekleyen ülkeler listesi”nden çıkaracağını açıkladı.

Fahrettin Çelik’in Şehadeti (5 Ekim 1992)

Âlim bir babanın çocuğu olarak 1969’da dünyaya gelen Fahrettin Çelik ilk tedrisatını babasından alır. Babası fahri imam olduğu için imamlık için kısa bir zamanda yörenin birçok köyüne gitmiştir. Bu durum şehidin fıtratında önemli etkiler yapar. İmam Hatip’i yatılı olarak okudu, bunun yanında medrese ilmini epey ilerletti. Henüz okul sıralarında iken İslami çalışmalara başladı. Güreşte derecesi olan şehid, atletizmde zamanla yarışıyordu.

Evlendikten sonra Batman’ın İpragaz semtine yerleşti. İmanın elde ateş olduğu bir dönemde Batman’ın her köşesinde Ömer gibi kükredi. Fakir ve mütevazı bir hayat yaşayan şehit, bir gün karanlık çökmek üzereyken bahçe kapısının tepesindeki harcı döküyordu. Çok yorulmuştu. Onun bu uğraşlı halini gören mürtetler, uzun namlulu silahlarla saldırdılar. Şehit kapısının önünde yorgun bir halde kanlar içinde Rabbine rücû etti.

Yasin Börü ve Arkadaşları Şehid Edildi (6-8 Ekim 2014)

Devlet ile uzun bir süredir çözüm süreci adı alında masaya oturan PKK bölgeyi teslim almışlığın sersemliği ile bölgedeki Müslüman camiaları kökten silmenin hesaplarını yapıyordu. Bu kin ve nefret ile örgütten gelen talimatı HDP ve DBP dillendirdi. Kobani olayları bahane edilerek bir sersemliği yaşayan çetelerini sokaklara saldı, halkı galeyana getirdi. Yasin Börü ve arkadaşlarının da aralarında olduğu onlarca Müslüman hunharca şehit edildi. Olaylarda yakalanan birçok kişi kandırılan Suriyeli gençti. Bu olaylarda bölge kan gölüne döndüğü gibi şehirler de talan edildi. Belediyeler karargâh olarak kullanıldı. Devlet olaylara sadece seyirci kaldı.

Abdusselam İrtem’in Şahadeti (18 Ekim 1993)

Urfa’nın Hilvan İlçesinde doğan, Abdusselam, ilk ve orta öğrenimini burada tamamladı. Diyarbakır’da bitirdiği liseden sonra Dicle Üniversitesi Fen matematik bölümünü kazandı. Mürtet örgütün baskılarından muhacir bir hayat yaşayan Abdusselam çok zor şartlar altında okuluna hiç kimseden yardım talep etmeden devam etti. Öğrenciydi, ama giyebildiği bir tek pantolonu vardı. Ama buna rağmen İslâmî davanın ön saflarında yer alıyordu. Diyarbakır’da yakalanıp gözaltına alındı. Sorgu esnasında yapılan işkence sonucu ruhunu hakka teslim ederek şehit oldu.

The post Tarihte Bugün (Ekim) first appeared on İNZAR DERGİSİ.