Tarihte Bu Ay (Haziran)

Aytaç Baran Şehid Edildi (09 HAZİRAN 2015) Diyarbakır`da Yeni İhya-Der Başkanı Aytaç Baran, PKK`li çeteciler tarafından kurulan pusudaki kalleş suikast sonucu şehid edildi. Aytaç Baran hoca aziz İslam davasının örnek erlerindendi. Şahadetinden sonra katilleri bir daha rahat yüzü görmediler. Susa Camii Katliamı (26 Haziran 1992) 26 Haziran 1992`de kanlı bir vahşete imza atan PKK, Diyarbakır`ın Silvan ilçesine bağlı Susa köyüne yaptığı saldırıda camide ibadetle meşgul olan 10 Müslümanı katletti. Gerçekleşen vahşi katliamda yatsı namazını eda... The post Tarihte Bu Ay (Haziran) first appeared on İNZAR DERGİSİ.

Tarihte Bu Ay (Haziran)

Aytaç Baran Şehid Edildi (09 HAZİRAN 2015)

Diyarbakır`da Yeni İhya-Der Başkanı Aytaç Baran, PKK`li çeteciler tarafından kurulan pusudaki kalleş suikast sonucu şehid edildi. Aytaç Baran hoca aziz İslam davasının örnek erlerindendi. Şahadetinden sonra katilleri bir daha rahat yüzü görmediler.

Susa Camii Katliamı (26 Haziran 1992)

26 Haziran 1992`de kanlı bir vahşete imza atan PKK, Diyarbakır`ın Silvan ilçesine bağlı Susa köyüne yaptığı saldırıda camide ibadetle meşgul olan 10 Müslümanı katletti. Gerçekleşen vahşi katliamda yatsı namazını eda ettikten sonra Susa Camii`nde Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed`in (sav) hayatını konu alan sohbeti dinleyen cemaati zorla dışarıya çıkaran çeteciler, ellerini arkadan bağladıkları cami cemaatini uzun namlulu silahlarla kurşuna dizmişti. PKK`nin kanlı tarihindeki anekdotlar arasında yer alan Susa Katliamı`nda köyün imamı da dahil, en küçüğü 12, en büyüğü 48 yaşındaki 14 masum şehit olmuştu.

Sultan Abdülaziz Batıyı Dost Olarak Ziyaret Etti (21 1867)

Osmanlı İmparatorluğunun şahsında İslam’a olan saldırılar her tarafa yayılmış, içerideki işbirlikçilerin sesleri daha da yükselmişti. Sultan ne yapacağını bilmiyordu. Fransa ve İngiltere Sultan Abdülaziz’i ülkelerine sözde barış için çağırdılar. İlk defa halifelik makamında olan bir sultan böyle bir davete dostça icabet etti. Ama bu ilk davete olan icabet, yeni gelen felaketlerin başlangıcı oldu. 21 Haziran 1867 tarihinde gerçekleşen ziyaret, 17 gün sürdü. Bu ziyaretten sonra;

  • Yabancılara, hicaz hariç, herhangi bir İslam coğrafyasında mülk edinme hakkı tanındı.
  • Vakıf mallarının yabancılara satılabilmesinin önü açıldı.
  • Bankacılığın önü açıldı.

Daha sonra parçalanmaya kadar devam eden tavizlerin sonu gelmedi. Öyle ki devletin borcu 200 milyon altını aştı.

Şerif Hüseyin İsyanı (15 Haziran 1916)

Hicaz bölgesinin Emiri olan Şerif Hüseyin, önce sorun gördüğü bazı önemli şahsiyetleri ihanetle suçlayıp idam etti. Sonra haklılığına gerekçe için İttihat ve Terakki’yi tekfir edip Osmanlıları suçladı. Gizliden İngilizlerle anlaşarak Hicaz’da isyan başlattı. Kemalizm’in yanlışlarını sayarak Müslümanlar arasında kendine bir konum biçti. Ancak kısa bir süre sonra Sykes-Picot Antlaşması ortaya çıktı. Şerif Hüseyin bu gizli anlaşmada Filistin topraklarında bir Yahudi devletinin kurulmasını desteklemişti. Bundan sonra halk arasında itibarı kalmayınca, İngilizler onu Kıbrıs’a sürgün etti. İki oğlundan Abdullah’ı Ürdün, Faysal’ı Irak kralı yaptılar. Şerif Hüseyin sonraları Filistin topraklarında İngiliz mandasını kabul etmediğini ilan ettiyse de kimse daha ona inanmadı. Ama bir kere Filistin topraklarına fitnenin tohumu ekilmişti.

Halid El Bağdadi’nin Vefatı (09 Haziran 1827)

Büyük tasavvuf ve fikir âlimi Bağdadi, Kudüs’ü ziyaret etmek için yollara düşmüştü. Ancak Şam yakınlarına geldiğinde salgın olan veba hastalığına yakalandı ve vefat etti. Bahâeddin ve Abdurrahman adındaki çocukları da aynı yıl vebadan vefat ettiler.  Mevlana Halid olarak da bilinir. Nakşibendi tarikatının Halidi kolunun öncüsüdür. Bunların en önemli özeliklerinden biri küfür İslam coğrafyasına saldırırken ihtilaflı meselelerden kaçıp mümkün mertebe Osmanlının saffında düşmana karşı saf tutmalarıdır.

Bunların vesilesi ile Nakşîler, Suriye, Filistin ve Irak’taki tasavvuf ehli arasında önemli yer edindiler. El Kürdi olarak da bilinen Halid Bağdadi’nin Kürtler arasında önemli bir derecede saygı gören bir konumu vardır.

Şeyh Muhammed Cerra’ya Suikast ( 09 Haziran 2019)

Lübnan Cemaat-i İslami yetkilisi Şeyh Muhammed Cerra,  uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit oldu. Suikastçi ajanlar Carraya dört el ateş ettiler. Carra Siyonist çetelerin hedefindeydi.

Müslümanlar Birbirleri İle Uğraşırken (17 Haziran 2019)

Suriye batağında yara alan Müslümanlar birbirleri ile uğraşırken, fırsattan ve fesattan istifade Siyonist çete devleti İsrail, Golan tepelerini ilhak etti. Golan tepelerinde siyonist çetelerini yerleştireceği yeni köyler kurdu. Köylerden birisinin ismini, ABD Başkanı Donald Trump koydu. Köyün ismi “Ramat Trump” oldu. Siyonist ele başı Netanyahu, bu köyde yaptığı konuşmada, “Son 10 yılda biz burada sınırda (Suriye’de) olmasaydık neler olurdu, hepimiz biliyoruz. İran ile onun kolu olan Hizbullah’ın sınıra ve genel olarak Suriye’ye hakim olma girişimlerine karşı çalışmaya devam edeceğiz.”  Dedi. ABD, Golan Tepeleri üzerinde İsrail’in egemenliğini resmen tanıdı.

Muhammed Mursi Vefat Etti (17 Haziran 2019)

Mısır’da halkın oyları ile seçilen Muhammed  Mursi, Cuntacı Sisi çeteleri tarafından darbe yapılarak derdest edildi. Mursi, Dört yıl zindanda kaldı. 67 yaşındaki mücahit ve alim olan Cumhurbaşkanı zindanda hep tek hücrede kaldı. İşkence gördü. Ailesi ile görüştürülmedi. Çıkarıldığı mahkeme salonunda vefat etti. Müslüman Kardeşler Teşkilatı öldürmenin yavaş ve planlı olduğunu söyledi.

Siyonist Çeteler 130 Kez Köy Yıktı (27 Haziran 2018)

Siyonist israil çeteleri, Filistin’de Negev çölünde kurulan ve Müslümanlara ait olan Arakib köyünü 130. kez yıktı. Siyonist çeteler Filistin topraklarında Yahudileştirme faaliyetlerini hep sürdüre gelmişlerdir. Bu şekilde yaklaşık 60 köy var. Bu köyler 1948 yılında Siyonist çeteler tarafından evlerinden çıkarılan Filistinliler tarafından kurulmuştur.

Şeyh Said ve Arkadaşlarına İdam  Verildi (28 Haziran 1925)

27 Haziran’da El Cezire İstiklâl Mahkemesinde Savcı Süreyya (Örgeevren), Şeyh Said ve dava arkadaşları hakkında düzmece bir iddianame hazırladı. 28 Haziran’da mahkeme, Şeyh Said ilr 47 ulema ve önder hakkında idam hükmünü verdi.  Düzmece zulüm kararı 2 Temmuz’da Diyarbakır’da Dağ Kapı’da infaz edildi. Şehid edilen ve halkın gönlünde taht kuran bu alimlerin naaşlarını da halka teslim etmediler.

 

 

The post Tarihte Bu Ay (Haziran) first appeared on İNZAR DERGİSİ.