Mardin’de tarihi eser kaçakçılığı: Sikke ve yüzükler ele geçirildi

Mardin’in Midyat ilçesinde jandarmanın düzenlediği operasyonda toplam 1339 adet tarihi eser niteliği taşıdığı değerlendirilen malzeme ele geçirilirken 2 kişi gözaltına alındı. Alınan bilgiye göre, Mardin İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince yapılan istihbari çalışmalar neticesinde Şırnak’tan ikamet eden A.Ç ve V.H isimli şahıslar tarafından tarihi eser niteliği olan çok sayıda sikke ve objenin Mardin İli Midyat ilçesine..

Mardin’de tarihi eser kaçakçılığı: Sikke ve yüzükler ele geçirildi

Mardin’in Midyat ilçesinde jandarmanın düzenlediği operasyonda toplam 1339 adet tarihi eser niteliği taşıdığı değerlendirilen malzeme ele geçirilirken 2 kişi gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, Mardin İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince yapılan istihbari çalışmalar neticesinde Şırnak’tan ikamet eden A.Ç ve V.H isimli şahıslar tarafından tarihi eser niteliği olan çok sayıda sikke ve objenin Mardin İli Midyat ilçesine sevk edileceği bilgisi alındı

Midyat ilçesine sevkin gerçekleştiği araçta yapılan aramada;  17 adet obje, 72 adet yüzük ve 1250 adet sikke olmak üzere toplam (1339) adet tarihi eser niteliği taşıdığı değerlendirilen malzeme ele geçirildi.

Olay ile ilgili olarak A.Ç ve V. hakkında gerekli adli işlemlere başlanıldı.