USD 5.2957000732422 EUR 6.0644001960754 GBP 6.7548999786377 Gram altın Cumhuriyet Altını Gümüş ONS 1278.9599609375 Yarım Altın

Akşam:17:44 Yatsı:18:59
17 °C

Bakan Kurtulmuş’un Mardin temasları

Bakan Kurtulmuş’un Mardin temasları

​Mardin'e gelen Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, çeşitli temaslarda ve bir dizi ziyaretlerde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, bir dizi açılış ve incelemelerde bulunmak üzere sabah: 09.00’da Mardin'e geldi.

Havalimanında Mardin Valisi Mustafa Yaman, TBMM İdare Amiri Ceyda Bölünmez Çankırı, Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu ve protokol üyeleri tarafından karşılanan Bakan Kurtulmuş, ilk olarak sit alanı ilan edilen tarihi Mardin bölgesinde bir cafede kahvaltı yaptı.

Kahvaltıdan sonra Mardin Müzesinde yeni yapılan alanların açılışını yaptı. Kurtulmuş: “Suriye’de, Suriye halkının istediği bir barış düzenini kuramazsak, yakın zamanda ABD ile Rusya fiilen savaşmak noktasına gelir demiştik. Bu söylediklerimiz Avrupa’da, özellikle İngiltere’de bazı gazetelerin manşetlerinde de çıktı. Hakları savaştırarak, düşman ederek, vekâlet savaşları üzerinden sürdürülecek bir savaşın, bu vekalet savaşlarını sürdüren o perde arkasındaki piyonlara da hiçbir faydası olmaz. Vekâlet savaşları yetmedi şimdi de ticaret savaşlarını başlattılar. Dünya bir büyük türbülansa, büyük bir çatışmaya doğru sürükleniyor. Bu coğrafyada halkları bölüp kendinize güç elde etmek yerine insanlığın gücünden istifade ederek, insanlığın daha ileriye gitmesine vesile olun. Bu topraklarda yaşayan insanların insanlık dersinden eğer nasibinizi almaz, insanlığın ortak bir gelecek kurması için çalışmazsanız emperyalist hırslarınız içerisinde boğulacaksınız.” dedi.

Bakan Kurtulmuş, açılışının ardından esnafı ziyaret etti. Esnaf ziyaretinin ardından Vali Mustafa Yaman'ın makamında ziyaret etti.

Kurtulmuş, burada yaptığı açıklamada ise turizm canlılığını artırmak için de hükümet olarak üzerlerine düşen her türlü desteği vermeye ve katkıda bulunmaya hazır olduklarını, bu yüzden burada olduklarını bildirdi.

Mardin Valiliği ziyareti sonrasında AK Parti Mardin İl Başkanlığı'nca düzenlenen genişletilmiş il danışma toplantısına katıldı.

Burada konuşan Kurtulmuş, 2019 seçimlerinde güçlü bir şekilde iktidarı sağlayacaklarını belirtti. 

Bakan Kurtulmuş, Buradaki toplantının ardından tarihi ve turistik mekânları gezdi.

Mardin Kalesine de çıkan Bakan Kurtulmuş, Mardin turizmin cazibe merkezi haline gelmesi için elinden geleni yapacağını dile getirdi.

Kurtulmuş, Kalenin kentin kültür hayatına yeniden kazandırılması, tamamen sivil bir alana kavuşturulması ve yeniden kültür hayatının bir parçası olmasının temini için neler yapılabileceğini değerlendireceklerini aktardı. (M. Salih Keskin – İLKHA)