USD 5.2957000732422 EUR 6.0644001960754 GBP 6.7548999786377 Gram altın Cumhuriyet Altını Gümüş ONS 1278.9599609375 Yarım Altın

Akşam:17:44 Yatsı:18:59
17 °C

Senato üyelerinden kamuoyu açıklaması

Senato üyelerinden kamuoyu açıklaması

​Mardin Artuklu Üniversitesi Senatosu, çeşitli medya organlarında çıkan habere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Mardin Artuklu Üniversitesi Senato üyeleri, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça ile ilgili son dönemlerde çeşitli medya organlarında çıkan haber ve yorumlara dair kamuoyuyla paylaşılmak üzere bir açıklama yayınladı.

Senato üyelerinin yayınladığı kamuoyu açıklamasında, bu paylaşımın vicdani bir sorumluluk olarak görüldüğü ifade edilerek, bilimsel çalışmalarında özgür ve her türlü fikri tartışmaya açık olan akademisyenlerin idari uygulamalarında hukuk devletinin belirlemiş olduğu kanun ve yönetmelikler çerçevesinde hareket ettikleri belirtildi.

Bazı basın organlarında çıkan haber ve yorumların bu temel prensibi göz ardı ettiği, akademik yorum ve değerlendirmeler ile idari uygulamaları bilinçli olarak birbirine karıştırarak etik ilkelerle bağdaşmayan bir tarzda manipülatif sonuçlar çıkardığının vurgulandığı açıklamada bu yöntemle Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça ile ilgili gerçekle uyuşmayan haberlerin yapıldığına dikkat çekildi.

Açıklamada insanları inanç ve kılık kıyafetleri üzerinden değerlendirerek yargılamanın temel hak ve hürriyetlere aykırı olduğu ve 28 Şubat gibi darbe süreçlerinin bir uygulama benzerlik gösterdiğinin altı çizilerek Rektör Ağırakça’nın üniversitede hiç kimseye bir kıyafet dayatmasının söz konusu olmadığı dolayısıyla sosyal medya platformlarında Üniversite Rektörü ile ilgili olarak Rektörlük makamında böyle bir kıyafet giydiği ve bunu uygulamaya çalıştığına dair haber, yorum ve değerlendirmeler gerçekle bağdaşmadığı gibi inanç ve kıyafet üzerinden olumsuz bir algı oluşturmaya yönelik olduğu kaydedildi. (İLKHA)