USD 5.2957000732422 EUR 6.0644001960754 GBP 6.7548999786377 Gram altın Cumhuriyet Altını Gümüş ONS 1278.9599609375 Yarım Altın

Akşam:17:44 Yatsı:18:59
17 °C

Nusaybin'de anaokulun avlusunda hayvan kümesi yapıldı

Nusaybin'de  anaokulun avlusunda hayvan kümesi yapıldı

Mardin’in Nusaybin ilçesinde ana okulda okuyan minik öğrencilere hayvan sevgisi aşılmak okul avlusuna hayvan kümesi yapıldı.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde milli eğitime bağlı  bir ana okulda minik öğrencilere hayvan sevgisi aşılmak  için  velilerin desteğiyle  okul avlusuna hayvan kümesi yapıldı.

Nusaybin Kışla mahallesinde bulunan Sevgi Yuvası Ana okul Müdürü Orhan Zengin, okul aile birliği başkanı  ve bazı öğrenci velilerinin talebi üzerine, Mardin bölgesinde ilk kez okul bahçesinde bir hayvan kümesi ve bahçesi yapıldı.

Açılışa Milli Eğitim Müdürü Ümit Çetin, Halkı Eğitim Merkezi Müdürü Șefa Kavak, Șube Müdürü  Abdulrrahim Keleş, Hayvan kümesi yapımında katkıları olan veliler ve öğretmenler katıldı. Yapılan hayvan kümesi ve bahçesinde, Tavşan, Kuzu, Yerli ve Çin Tavuğu ve horozları bulunuyor.

Hayvan kümesini açmaktaki  amaçlarının çocuklara hayvan sevgisini aşılamak olduğunu belirten  okul müdürü Orhan zengin  ilçemizde hayvan görmeyen çocuklar olduğunu belirti

Zengin:”  Nusaybin sevgi yuvasından yaptığımız bu kümesin amacı çocuklar bizim bölgede  artık çocuklar hayvan göremiyor besleyemiyor  çocukların  hem evcil havyalara yem vermesi yumurtaları toplaması  kuzuları beslemesi hayvan sevgisini aşılamak ve doğayla biraz daha içi içe olmalarını sağlamak amacıyla burada bu kümesi yaptık  her ne kadar Nusaybin küçük bir yer olsa da velilerimizin yüzde sekseni  ya evcil hayvan görmemiş yada hayvan yetiştirmemiş çocuklar bu kümesi çocuklar çok sevdi ve o çocukların tavukların yumurtalarını elleriyle aldıklarında o yüzündeki ifadeyi  görmek bizi mutlu ediyor.”dedi.   

Kümesin yapımın da destek veren  öğrenci velilerinden Mehmet Ayten bu kümesin  yapılış amacının çocukların hayvanları kitaptan değil canlı olarak tanımasını sağlamaktır dedi

Ayten: ”Çocukların  hayvanları  sadece kitaplardan  defterlerden  değil  canlı  olarak tanımalarını istedik  dokunsunlar hissetsinler  biraz da hayvanlarla kaynaşmalarını istedik  onu niçin böyle bir projeye destek verdik okul müdürü ve velilerle beraber böyle bir projeyi çocuklara sunduk.” Diye konuştu

Yapılan kümesin açılışından  sonra Okul Müdürü Zengin, kümes yapımında katkısı olan Latif Can, Mehmet Ayten, Mehmet Dağar, Serhat Yakut'a plaket verildi. Plaket töreninden sonra açılışa katılanlar, hayvan kümesi önünde hatıra fotoğrafı çekti.