Mardin'den 'Vicdan Konvoyu'na katılım Mardin'den 'Vicdan Konvoyu'na katılım

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı öncülüğünde başlatılan 'Vicdan Konvoyu'na bir destek de Mardin'den geldi.

Mardin'de oluşturulan konvoy, akşam saatlerinde, yapılan basın açıklaması ve okunan duanın ardından Hatay'a doğru yola çıktı.

Uğurlama törenine Mardin Valisi Mustafa Yaman, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, HÜDA PAR İl Başkanı Burhan Aydın, Mardin STK Platformu Başkanı Mustafa Aydın ve vatandaşalar katıldı.

Artuklu ilçesindeki 15 Temmuz Meydanında bir araya gelen grup adına basın açıklamasını İHH Mardin Kadın Komisyonu Başkanı Sümeyye Güneş okudu.

"Bütün bu suçlar uluslararası mekanizmaların gözü önünde işlendi"

Suriye'de bir milyona yakın insanın katledildiğini söyleyen Güneş, bunların 15 binini çocukların oluşturduğunu ifade etti.

Akıbetinden hiçbir şekilde haber alınamayan 76 bin insanın kayıp olduğunu söyleyen Güneş, bunlardan 116'sı çocuk, 4 bin 219'unun da kadın olduğunu söyledi.

Güneş, "13 bin 581 kadın tutuldu. 6 bin 736 kadın ise halen bu hapishanelerdeler. İşkence görüyorlar, tecavüze uğruyorlar. Suriye Rejimi kadınlara tecavüzü bir silah olarak kullandı, kullanıyor. Bütün bunlar olurken hukuk sistemlerinin savaş suçu, insanlığa karşı suç olarak tarif ettiği bu suçlar bütün uluslararası mekanizmaların ve devletlerin gözü önünde işlendi." diye konuştu.

"Sizi kurtarana kadar tüm karar vericileri rahatsız edeceğiz"

Dünyanın dört bir yanından din, dil, ırk fark etmeden bir dünya kadın toplandıklarını ve insanlığın vicdanına doğru yola çıktıklarını dile getiren Güneş, son olarak şunları söyledi:

"Suriye hapishanelerinde beklenen vicdanın bu konvoyda olduğunu söylemek üzere yola çıkıyoruz. Seni kurtarmak için yola çıkıyoruz. Seni kurtarmanın, seni yaşatmanın bütün insanlığı yaşatmak, ümidi yaşatmak, yaşamı yaşatmak olduğunu biliyoruz. Buradayız. Bir dünya kadın buradayız. Orada olduğunu duyuracağız bütün dünyaya. Sizi kurtarana kadar tüm karar vericileri rahatsız edeceğiz. Sizin sesinizle ve bizim sesimizle buluşan vicdan konvoyu duvarları yıkacak."

Yapılan açıklamanın ardından konvoy, dualarla Hatay'a doğru yola çıktı. (M. Salih Keski - İLKHA)

Türkiye'nin 4'üncü büyük köprüsü Hasankeyf'te yapılıyor

Türkiye'nin 4'üncü büyük köprüsü Hasankeyf'te yapılıyor

Türkiye'nin 4'üncü büyük köprüsü Hasankeyf'te yapılıyor

Türkiye'nin 4'üncü büyük köprüsü Hasankeyf'te yapılıyor
 

Kategori: Genel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-