USD 5.2957000732422 EUR 6.0644001960754 GBP 6.7548999786377 Gram altın Cumhuriyet Altını Gümüş ONS 1278.9599609375 Yarım Altın

Akşam:17:44 Yatsı:18:59
17 °C

Mardin'deki toz bulutu hayatı olumsuz etkiledi

Mardin'deki toz bulutu hayatı olumsuz etkiledi

Mardin, Suriye üzerinden esen kuzeyli rüzgârların aşırdığı toz bulutu altında kaldı. Bütün uçak seferleri iptal olurken, kamu kurum ve kuruluşlarında görevli engelli, kronik hastalığı bulunanlar ve hamileler ise bir gün izinli sayıldı.

Toz bulutu Mardin'de günlük yaşamı olumsuz etkilerken, hava dün geceden beri kızıl renge büründü. Elektrik kesintisinden dolayı vatandaşların zor durumda kaldığı Mardin'de, yağmurla birlikte toz bulutları çamur olup yağdı. Uzmanlar, özellikle astım hastalarının tozlu havada dışarı çıkmaması uyarısında bulundu. Gece görüntüsünün oluştuğu kent merkezinde tozlu hava nedeniyle sürücüler far lambalarını yakmak zorunda kalırken, sokak lambalarının da ışıkları açıldı.

Suriye üzerinden kuvvetli esen kuzeyli rüzgârın etkisiyle taşınan toz kütlesi, gece saatlerinden itibaren Mardin ve ilçelerinde etkili oldu. Meteoroloji yetkilileri, havanın kapanmasına yol açan toz bulutunun Mardin genelinde etkili olacağını ve yağmurun etkisiyle de gün boyunca devam edeceğini söyledi.

Vatandaşların büyük bölümü yoğun toz nedeniyle dışarıya çıkmamayı tercih ederken, karnelerini almaya giden öğrenciler ise zor anlar yaşadı.

Tozlu havada yağan yağmurla birlikte gökten adeta çamur yağdı. Bazı sürücüler, üzeri çamurla kaplanan araçlarını oto yıkamacılara götürürken, bazıları da kendi imkânlarıyla taşıma suyu ile araçları temizlemeye çalıştı.

Mardin İl Sağlık Müdürü Dr. Saffet Yavuz, toz bulutları nedeniyle solunum yolları rahatsızlıkları bulunan vatandaşların dışarı çıkmaması uyarısında bulundu.

Yavuz, "Solunum yolu ve kalp rahatsızlığı bulunanlar ile yaşlı ve çocukların bu ortamdan en fazla etkilendiği bilinmektedir. Bu nedenle vatandaşlarımızın özellikle kalp ve solunum hastalığı, hamile ve çocukların mecbur kalmadıkça ve hava şartları daha uygun hale gelene kadar mümkün mertebede dışarı çıkmamaları sağlık açısından daha uygun olacaktır." dedi.

Mardin Meteoroloji Müdürlüğü uzmanları, toz nedeniyle görüş mesafesinin 50 metrenin altında olduğunu belirterek, toz bulutunun akşam saatlerine kadar etkisini sürdüreceğini söylediler.

Toz bulutu ve yağışın yarattığı olumsuz hava koşulları nedeniyle bütün uçak seferleri iptal oldu.

Mardin Valiliği de olumsuz hava koşulları nedeniyle kamu kurum ve kuruluşlarında görevli engelli, kronik hastalığı bulunan ve hamilelerin bir gün izinli olduğunu duyurdu. (M. Salih Keskin – İLKHA)