USD 5.2957000732422 EUR 6.0644001960754 GBP 6.7548999786377 Gram altın Cumhuriyet Altını Gümüş ONS 1278.9599609375 Yarım Altın

Akşam:17:44 Yatsı:18:59
17 °C

Nusaybin'de iki Aile arasındaki husumeti kanaat önderleri bitirdi

Nusaybin'de iki Aile arasındaki husumeti kanaat önderleri bitirdi

Mardin’in Nusaybin ilçesinde iki aile arasında yaşanan husumeti kanaat önderlerin araya girmesiyle barışla sonuçlandı.

Mardin'in Nusaybin ilçesinde geçtiğimiz aylarda çıkan bıçaklı kavgada ağır yaralanan bir gencin hayatını kaybetmesinin ardından 2 aile arasında başlayan husumet, kanaat önderlerinin araya girmesiyle barışla sonuçlandı.

Husumetin barışla neticelenmesi vesilesiyle "barış yemeği" verildi.  Barış yemeği, Nusaybin Müftüsü İrfan Açık'ın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Daha sonra Mardin Müftüsü İsmail Çiçek yaptığı konuşmada, insanın olduğu yerde hatanın kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Çiçek, "Mümin, kan kardeşini tercih edemezken din kardeşini tercih eder. Din kardeşiyle barışmak zorunda. İstenmeyen bir olay sonucunda bugün bir barış var. Allah, ecri ortak versin inşallah. Rabbim istenmeyen olayların bir daha yaşanmamasını nasip etsin. Bu barışa vesile olan kardeşlerimden Allah razı olsun." dedi.

AK Parti Mardin il Başkanı Nihat Eri ise konuşmasına, saldırıda hayatını kaybeden Umut Aydın'ı anarak başladı.

Eri, şöyle konuştu: "Aydın ve Yapışık ailelerimiz arasında istenmeyen, arzu edilmeyen nahoş bir olayın, Kur'an- Kerim'de iyiliği emreden dinimizin kurallarına uygun olarak bu 2 ailemizi barış masasına oturtan kardeşlerime ve ailelere teşekkür ediyorum. Bu barışın Nusaybin barışına da Türkiye barışına da katkı sağlayacağına inanıyorum. Barıştan sonra bu kardeşlerimiz eskiden olduğu gibi yine sulh içerisinde kardeşçe bir arada yaşayacaklardır."

Programda konuşan Mardin'in kanaat önderlerin Mahmut Kılınç da barış yemeğinde yaptığı konuşmasında 2 aileyi tebrik etti.

İki ailenin de barışa gelerek onurlu bir duruş sergilediğini belirten Kılınç, "Böyle onurlu duruşları Allah bize, toplumumuza ve Müslümanlara nasip etsin. Öncelikle hayrın ve barışın kapısını açtığı, fitnenin kapısını kapattığı için mağdur ailenin büyüğü İbrahim Aydın'ı gönülden tebrik ediyorum. Bu vesileyle barışa vesile olan Yapışık ailemize de teşekkür ediyoruz. Barış iyi bir şeydir. Allah'a şükür her iki ailemiz de bu onurlu duruşa adım attılar" şeklinde konuştu.

Konuşmalardan sonra iki aile üyeleri, kanaat önderleri ile siyasi temsilcilerin öncülüğünde helalleşerek barıştı. Nusaybin Müftüsü Açık'ın yaptığı duadan sonra barış yemeği verildi. 

Barış yemeğine Hüda-Par İlçe Başkanı Halil Talayhan, Hamo Aşiretinden Mehmet Orhan Celali ve Midyat Kanaat önderlerinden Abdullah Taş ile Mardin Müftüsü Çiçek, Nusaybin Müftüsü Açık, Mardin Ak Parti il başkanı Eri, Hüdar-Par İl Başkanı Şehmus Akman, Ak Parti Nusaybin İlçe başkanı Mehmet Latif Özel, Tügva Nusaybin temsilcisi Mehmet Emin Aydın ve ilçenin kanaat önderleri katıldı  (Cihat Şayık-İLKHA)