USD 5.2957000732422 EUR 6.0644001960754 GBP 6.7548999786377 Gram altın Cumhuriyet Altını Gümüş ONS 1278.9599609375 Yarım Altın

Akşam:17:44 Yatsı:18:59
17 °C

Mardin’de İnovatif Gelişim Zirvesi

Mardin’de İnovatif Gelişim Zirvesi

Dicle Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle Mardin Artuklu İnovatif Gelişim Öğrenci Topluluğu tarafından “İnovatif Gelişim Zirvesi” yapıldı.

Dicle Kalkınma Ajansı’nın (DİKA) desteğiyle Mardin Artuklu İnovatif Gelişim Öğrenci Topluluğu tarafından Mardin Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı organizatörlüğünde “İnovatif Gelişim Zirvesi” yapıldı.

Mardin Artuklu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Zirve, alanında uzman üniversite öğretim üyeleri başta Lütfi Akın ile Ahmet Kayaoğlu olmak üzere akademisyen ve farklı alanlarda çalışan insanlardan alınan öneriler doğrultusunda altı ay süren yoğun bir sürecin ürünü olduğu belirtildi.

Artuklu İnovatif Gelişim Öğrenci Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Duygu Çamurtaş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi.

“Gençler toplam nüfusun yüzde18’ini oluştururken, en yüksek genç nüfusa sahip iller sıralamasında, TÜİK verilerine göre Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgeleri ilk sıralarda yer alıyor. Batı bölgelerindeki genç nüfus oranı düşük olmakla beraber eğitim ve iş olanakları nedeniyle doğu bölgelerinden yoğun göç almaktadırlar. Hâlbuki gençlere doğup büyüdükleri bölgede yeteri kadar imkân sunulursa bu yoğun göçün önüne geçilir. Bu yüzden biz Mardin Artuklu Üniversitesi İnovatif Gelişim Topluluğu olarak, üniversiteyi daha dinamik ve akademik faaliyetler açısından daha aktif kılmak için bu projeyi hayata geçirmek istedik.”

İki gün süren zirve’nin sonunda gerçekleştirilen programların sunum, söyleşi ve atölye çalışmalarına katkı veren katılımcılara plaket takdim edildi. (Mehmet Aslan-İLKHA)