USD 5.2957000732422 EUR 6.0644001960754 GBP 6.7548999786377 Gram altın Cumhuriyet Altını Gümüş ONS 1278.9599609375 Yarım Altın

Akşam:17:44 Yatsı:18:59
17 °C

Nusaybin'de Gaziler Günü kutlandı

Advert Nusaybin'de Gaziler Günü kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Nusaybin'de tören düzenlendi.

19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Nusaybin'de tören düzenlendi.
Cumhuriyet Meydanında düzenlenen tören, Kaymakam ve Belediye Başkan vekili Mehmet Balıkçılar ile Garnizon Komutanı P. Bnb. Cenk Özlüpınar'ın Atatürk büstüne çelenk bırakmasıyla başladı.


Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan P. Yzb. Hüseyin Türkkahraman, Bugün Milli Mücadele sonrasında kazanılan Büyük Zaferin Mimarı Ulu Önder Atatürk'e TBMM tarafından Mareşallik ve Gazilik unvanının verilmesinin 97. yıl dönümü olduğunu hatırlattı.
Türkkahraman konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Onurlu bir savaşın sonucunda kazanılan Sakarya Zaferinin ardından Atatürk'e mareşal rütbesi ve gazi unvanı verilmesi, Türk ulusunun onun kişiliğinde tüm şehitlerine ve gazilerine duyduğu saygının bir ifadesidir.
Bugün, ülkemizin bağımsızlığı, Türk vatanının bölünmez bütünlüğü, Milli birlik ve beraberliğimiz uğruna canlarını vatan için seve seve feda etmeyi göze almış, Yemen'den Kore'ye dünyanın dört bir köşesinde, yavru Vatan Kıbrıs'ta ve iç güvenlik harekâtında savaşarak gazilik onuruna erişen, vefakâr ve fedakâr Türk askerinin gazilerimizin bu mutlu gününü kutlamanın heyecanını yaşıyoruz.

Gazilerimiz, ulus olma bilincimizi oluşturan temel değerlerin ve ulus olarak sahip olduğumuz şanlı geçmişle aramızdaki güçlü bağın en önemli halkalarından birini oluşturmaktadır. 
Özellikle ulusal kimliğimizin ve uniter devlet yapımızın ayrıştırılmaya ve bizleri bir arada tutan ortak değerlerimizin aşındırılmaya çalışıldığı bir ortamda, gazilerimizin varlığı ve ifade ettiği anlam bizlere ayrı bir güç vermektedir. Çünkü gazilerimiz; varoluşumuzun, birlik ve beraberliğimizin en önemli sembollerinden biridir."
Konuşmadan sonra Kaymakam ve Belediye Başkan vekili Balıkçılar, Nusaybin Belediyesi binasında Gazilerle bir araya geldi.