Yemen'de siviller hayatta kalma mücadelesi veriyor Yemen'de siviller hayatta kalma mücadelesi veriyor

Yemen'de Suudi destekli güçler ile Husiler arasındaki çatışmalar yeniden şiddetlenirken, BM Hudeyde kentinde hayatta kalma mücadelesi veren siviller için acil yardım çağrısı yaptı.   

Hudeyde kentinde yüz binlerce sivil, Suudilerin öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırıları karşısında büyük bir insani kriz yaşıyor. Birleşmiş Milletler son birkaç gündür şiddetli çatışmaların yaşandığı bölgede, hayatta kalma mücadelesi veren yüz binlerce sivil için derhal insani yardım koridoru oluşturulması çağrısı yaptı.

90 bin hamile kadın büyük tehlike altında

Yemen'deki çatışmalar nedeniyle yerlerinden edilen yüz binlerce sivil barınacak yer, gıda ve içme suyu temin edemiyor. BM'nin Yemen'deki yardım koordinatörü Lise Grande, 900 bin kişinin beslenemediğini ve yaklaşık 90 bin hamile kadının büyük tehlike altında olduğunu belirtti.

Çatışmaların ortasındaki Yemen'de çocuklar akut yetersiz beslenme nedeniyle gelişemiyor. Çocuklara yardım örgütü Save The Children, perşembe günü yaptığı açıklamada, ülkedeki 4 milyon 200 bin çocuğun açlık sınırında yaşadıklarını ve ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olduklarına dikkat çekti.

Yemen'de 2015 yılından bu yana süren iç savaşta yaklaşık 10 bin kişi hayatını kaybetti. Hastanelerin de saldırı hedefi olduğu ülkede sağlık sistemi çökmüş durumda. Ülkede çöken sağlık sistemi ve çöpler nedeniyle başta kolera olmak üzere birçok hastalık salgına dönüştü. (İLKHA) 

Kategori:
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-