USD 5.2957000732422 EUR 6.0644001960754 GBP 6.7548999786377 Gram altın Cumhuriyet Altını Gümüş ONS 1278.9599609375 Yarım Altın

Öğle:12:07 İkindi:15:13
17 °C

"Okul önlerinde uyuşturucu satıcılarına göz açtırmayacağız"

2018-2019 eğitim-öğretim yılı öncesinde gerçekleşen güvenlik toplantısında konuşan Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, okul önlerinde uyuşturucu satıcılarına göz açtırmayacaklarını söyledi.

Vali Ustaoğlu başkanlığında, 2018-2019 eğitim öğretim yılı öncesinde güvenlik toplantısı gerçekleştirildi. Bitlis Valiliği Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, Vali Yardımcısı Tekin Erdemir, İl Milli Eğitim Müdürü M. Emin Korkmaz, İl Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar, İlçe Kaymakamları, muhtarlar, idareciler, Okul aile birliği başkanları ve öğretmenler katıldılar.

Toplantının açış konuşmasını yapan Ustaoğlu, eğitim öğretim yılında okullarda alınacak tedbirleri sıralarken, en önemli vurgusu da uyuşturucu satıcılarına yönelik oldu. Okulların önlerinde alınacak önlemlere de değinen Ustaoğlu, muhtarlar başta olmak üzere okul yöneticileri ve velilerin bu konuda dikkatli olmalarını istedi.

Ustaoğlu, "Pazartesi günü 2018-2019 eğitim öğretim sezonumuzun açılışını yapacağız. İlimiz genelinde 90 binin üzerinde öğrenci ile başlayacak dönemin memleketimize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Tabi ki bu eğitim öğretim sezonunun başlaması bizim için önemli. Yeni atama ve tayinler noktasında öğretmen sıkıntımızı minimize ediyoruz. Hiçbir sıkıntı yaşanmadan eğitim öğretimimize başlayacağız. Tabi en önemlisi bu yaz dönem içerisinde okullarımızda yapılması gereken tadilatlar yüzde 85'in üzerindedir. Eğitim malumunuz biz veli ve yöneticiler olarak üzerinde en çok durduğumuz konudur. Çocuklarımızın hem fiziki şartlar itibari ile hem de imkanlar itibari ile en iyi eğitim görmeleri gereken konuların üzerinde hassasiyetle duracağımızdan emin olmanızı istiyoruz." dedi.

Okul servisleri konusunda okul müdürlerini uyaran Ustaoğlu, "Özellikle bu bölgede okul çağına gelen çocuklarımızın eğitime kazandırılması açısında yoğun bir çaba sarf eden ve çocuklarını okula göndermeyen aileler konusunda en üst düzey seferber olmak zorundayız. En önemlisi de okula gidiş gelişlerde servisler konusunda can güvenliğinin en üst düzeyde sağlanması noktasında okul müdürlerimizi uyarmak istiyorum. Zaman zaman canımızı sıkan olaylar oldu. Bu konuda yönetmelikler mevzuat neyi el veriyorsa okullardaki servis araçlarının durması gereken yerler dahil olmak üzere en üst seviyede hassasiyet göstereceksiniz." şeklinde konuştu.

"Okul önlerinde uyuşturucu satıcılarına göz açtırmayacağız"

Vali Ustaoğlu, bölgede en sık karşılaşılan sorunların başında uyuşturucu geldiğini belirterek, bölgede uyuşturucu ile topyekun mücadele edileceğini söyledi.

"Hepimizi yakinen ilgilendiren uyuşturucu ile mücadele noktasında çocuklarımızı korumak ve kollamak, emniyet tedbirleri başta olmak üzere gerekli tedbirleri almak zorundayız." diyen Ustaoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu mücadelenin içerisinde her birimizin yer alması gerekiyor. Yeni güvenlik tedbirleri noktasında açıklanan hususular var. Yeni süreç içerisinde okullarımızda görevlendirilen polislerimiz var. Biz daha önce de görevlendirmeler yapıyorduk. Ancak yeni tedbirler çerçevesinde hem polislerimizin birinci ve ikinci derece okullar seviyesinde sürekli polisler olacaktır. Cumhurbaşkanlığımızın gündeminde olan bu konuya hassasiyetle yaklaşıyoruz. 205 kişi alınacak. Bunlarda bu tedbirler içerisinde yer alacaklar."

Çocukları zehirlemek isteyenlere meydan verilmeyeceğini ifade eden Ustaoğlu, "Bize düşen en üst düzey mücadeleyi sergileyeceğiz. Okul aile birliği başkanları, yöneticiler ve veliler ile birlikte el birliğiyle her birinizin katkıları olacağına inanıyorum. Okul Aile Birliği Başkanları ile iç içe olarak hassasiyet göstermenizi bekliyorum. Okullarda yöneticilerimiz ve öğretmenlerimiz ile bizler de sık sık bir araya geleceğiz. Bu noktada Bitlis ilimizin bu tarihi ve kültürel derinliğinde ilim ve irfan merkezi olan bu ilde, bizim bu memlekete nasıl ki geriye dönük tarihin çeşitli dönemlerinde çok kıymetli şahsiyetleri bu memleketin hizmetine verdiysek, bizim çok pırlanta, canavar gibi çocuklarımız var. Özellikle bunları özel takip ederek, bu çocuklarımızın memleketine bu millete hizmet etme noktasında üzerinde duracağımız ne varsa bize düşen ne varsa bunun üzerinde hassasiyetle duracağız." diye konuştu.

Ustaoğlu'nun açıklamalarının ardından İl Milli Eğitim Müdürü M. Emin Korkmaz, 2018-2019 eğitim öğretim yılı ile ilgili rakamsal verilerden oluşan sunumunu gerçekleştirdi. Toplantı soru cevapların ardından sona erdi. (Şükrü Tontaş-İLKHA)