USD 5.2957000732422 EUR 6.0644001960754 GBP 6.7548999786377 Gram altın Cumhuriyet Altını Gümüş ONS 1278.9599609375 Yarım Altın

Öğle:12:07 İkindi:15:13
17 °C

İstanbul Valiliği yeni eğitim öğretim yılı önlemlerini açıkladı

İstanbul Valiliği yeni eğitim öğretim yılı önlemlerini açıkladı

İstanbul Valiliği, pazartesi günü başlayacak olan 2018-2019 yılı eğitim öğretim dönemi için yapılan çalışmalar ve güvenlik önlemleriyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

17 Eylül 2018 Pazartesi günü 6 bin 314 okulda yaklaşık 2 milyon 800 bin öğrenci ve 149 bin 020 öğretmen ile başlayacak olan 2018-2019 eğitim öğretim dönemi için bir basın bildirisi yayımlayan İstanbul Valiliği, bütün eğitim camiasının huzur ve güven içinde bir dönem geçirmeleri dileğinde bulundu.

Çeşitli güvenlik önlemlerinin de alındığı belirtilen duyuruda, İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanıp 2016 tarihinde yenilenen “İşbirliği Protokolü” ile çocukların güvenli eğitim ve öğretim ortamlarında yetişmelerinin amaçlandığı ve gerekli düzenlemelerin yapıldığı bildirilerek, “İstanbul Valiliği olarak protokolün tüm gereklerini yerine getirecek iş ve işlemler tamamlanmıştır.” denildi.

Açıklamada, eğitim koşullarının kalitesini yükseltmek üzere bazı okullarda var olan öğretmen eksikliklerinin giderildiği, fiziki şartlardaki eksikliklerin büyük oranda tamamlandığı, okul giriş ve çıkışlarının güvenliği ve servis kalite yeterliliğini sağlamak üzere kontrol ve denetimlerin artırıldığı ifade edildi.   

Okullarda güvenliği polis ve özel güvenlik görevlileri sağlayacak

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İlimizde okul güvenliğini sağlamak üzere 712 polis memuru ve 2 bin 012 özel güvenlik görevlisi şeklinde toplamda 2 bin 724 güvenlik görevlisi tahsisi sağlanmıştır. Güvenliğin sağlanması maksadıyla her okulda  'güvenli eğitim koordinasyon görevlileri' tanımlanmış, okul giriş ve çıkış saatlerinde öğrencilerimizin güvenliğini destekleyen yeni bir mekanizma daha hayata geçirilmiştir. Okullardaki güvenli eğitim koordinatörleri aynı zamanda öğrenci güvenliğini izlemekte ve bulgularını yerel güvenlik birimlerine iletmektedir.”

Uyuşturucu ile mücadelede tam destek verilecek

Narkotik ve asayiş polis timlerinin okulların etrafında uyuşturucu ve bağımlılık yapan madde satıcılarının olası zararlı faaliyetlerine karşı tam bir kontrol sağlandığı ve bahse konu denetimlerini düzenli ve sık aralıklarla icra edildiğini belirten Valilik, “Motosikletli asayiş timleri okul çevre güvenliği çalışmalarına üst seviyede katılmaktadır. Yeni bir güvenlik aracı olarak geliştirilen Mobil Güvenlik Timleri (MOT), 26 yeni ekiple güçlendirilmiştir. Timler, ek olarak yeni polis görevlendirmeleriyle ayrıca desteklenmiştir. Okul içi ve çevresini izleyen güvenlik kameraları okul güvenlik çemberinin en önemli bileşenidir. Okul idareleri güvelik kayıt isleme mesuliyetini üstlenmiştir. Kameralar ayrıca Kent Güvenlik Yönetim Sistemlerine (KGYS) entegre çalışmaktadır. Kaymakamlıklarımız, ailelere ve öğrencilere 'Kişisel Güvenlik ve Suçtan Korunma Yöntemleri' eğitimlerini uzmanlar marifetiyle vermiştir. Öğrencinin kendini güvende tutacak bilgi ve yöntemleri öğrendiği eğitimlere ise devam edilmektedir." ifadelerine yer verdi.     

Okul servisleri yönetmeliğe göre denetlendi

Okul servislerinin 25 Ekim 2017 tarihinde yenilenen “Okul Servis Araçları Yönetmeliği”ne göre denetimden geçirildiği hatırlatılan duyuruda, okul servis denetimlerinin rutin aralıklarla ve dikkatle sürdürüleceği belirtilerek, “Okul güvenliğine yönelik koruyucu ve önleyici tedbirlerin alınması ve uygulanmasında çok taraflı ve çok yönlü işbirliği mekanizmaları işletilmektedir. Çocuklarımıza tam güvenlik içinde huzurlu bir eğitim öğretim hayatını temin etmek için bütün süreçler izlenmekte, denetlenmekte ve değerlendirilip güvenlik düzeltme ve iyileştirmeleri dikkatle yapılmaktadır.” denildi.

Valilik yaptığı duyuruda son olarak bütün öğrenci, öğretmen ve ailelerinin 2018-2019 eğitim ve öğretim dönemini güven, huzur, başarı ve mutluluk içinde geçirmeleri temennisinde bulundu. (Nizamettin Aşkın - İLKHA)