USD 5.2957000732422 EUR 6.0644001960754 GBP 6.7548999786377 Gram altın Cumhuriyet Altını Gümüş ONS 1278.9599609375 Yarım Altın

Öğle:12:07 İkindi:15:13
17 °C

"Batman’da herhangi bir şarbon vakasına rastlanmadı"

Tarım ve Orman Batman İl Müdürü Nurettin Kiyas, kentte herhangi bir şarbon vakasına rastlanılmadığını söyledi.

Şarbon hastalığıyla ilgili açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Batman İl Müdürü Nurettin Kiyas, Batman’da herhangi bir şarbon vakasına rastlamadıklarını belirterek, olası şarbon vakasına karşı da tedbirli olduklarını kaydetti.

Ülkede son zamanlarda gündeme gelen şarbon hastalığı birçok vatandaşı tedirgin etmeye devam ederken, Batman’da da şarbon hastalığı şüphesiyle birçok vatandaş Tarım ve Orman Batman İl Müdürlüğüne başvuruda bulunarak şikâyetlerde bulundu.

Yapılan başvuru ve şikâyetleri değerlendirerek saha çalışmasını yaptıklarını belirten Tarım ve Orman Batman İl Müdürü Nurettin Kiyas, yaptıkları çalışmalar neticesinde herhangi bir şarbon vakasına rastlamadıklarını söyledi.

Kiyas, "Bilindiği üzere son zamanlarda özellikle şarbonla ilgili kamuoyunda ciddi bir duyarlılık oluştu. Şarbon olup olmadığıyla ilgili Kurban Bayramı sonrasında çiftçi ve vatandaşlarımızdan şarbon şüphesiyle ilgili bize bir takım şikâyet ve başvurular geldi. Bunlarla ilgili bütün başvuru ve şikâyetleri değerlendirdik ve saha çalışmamızı yaptık. Veteriner hekim arkadaşlarımız düzenli olarak ilgili ahırlara gittiler. Bu konuda şikâyetçi olan vatandaşları hastanelere yönlendirdik. Bütün bu çalışmalarımız sonucunda bugüne kadar ilimizde herhangi bir şarbon vakasına rastlanmadı." ifadelerini kullandı.

"Şarbon vakası şu ana kadar herhangi bir yerde görülmedi"

Olayı şarbon vakasına karşı önlem aldıklarını, saha çalışmalarının devam ettiğini belirten Kiyas, Batman’da şu ana kadar herhangi bir şarbon vakasına rastlanılmadığının altını çizdi.

Kiyas, şunları söyledi: "Veteriner hekim arkadaşlarımız her gün saha çalışmalarına, kontrollere devam ediyorlar. Böylesi bir vakaya rastlamadığımız için tedbirlerimizi alıyoruz. Bu konuda şikâyetleri olan vatandaşlarımız bize müracaat ederlerse bunları yeniden değerlendireceğiz. İlimizde şu ana kadar şarbon vakası herhangi bir yerde görülmedi. Kesimhanelerdeki hayvan kesimleri de veteriner hekimlerin kontrolünde yapılmaktadır. Bu tür denetimlerimizde de şimdiye kadar bu tür vakaya rastlamadık." (Mehmet Fatih Akgül, Muhammed Said Aksoy-İLKHA)