Okul bahçesine dadanan baykuşlar dikkat çekiyor Okul bahçesine dadanan baykuşlar dikkat çekiyor

Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesindeki bir imam hatip lisesinin bahçesine dadanan çok sayıda baykuş, görenlerin dikkatini çekiyor.

Medya Mahallesi 205'inci Cadde'de bulunan Şehit Halit Gülser Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinin bahçesini, yaz mevsiminin başlamasıyla birlikte baykuşlar mesken edindi.

Okulun tadilat işlerini yapan işçiler, normalde akşam saatlerinde görülen baykuşlara gündüz rast gelince durumu personellere ilettiler. Okulun personelleri ise baykuşların, iki senedir her yaz mevsiminde buraya dadandıklarını söylediler.

Konuyla ilgili bilgilendirme yapan işçilerden Engin Deniz, bahçede çok sayıda baykuş görünce şaşırdıklarını belirtti.

Deniz, "Yapacağımız bazı işler için bu okula geldik. Çalışmaya başladığımız sırada birden fazla baykuş olduğu dikkatimizi çekti. Öğrendiğimiz kadarıyla geçen yıl sayıları fazlaymış. Bu sene sayıları daha da artmış. Bildiğimiz kadarıyla baykuşlar etoburdurlar. Okul personelleri, özellikle serçelerin ve kedilerin sayısının bu okulda azaldığını söylediler. Zaten dikkat ettiğimiz kadarıyla ağaçlardaki baykuşlar hep serçeleri kovalıyorlar. Okul yönetimi, son iki senede özellikle yaz aylarında baykuşları gördüklerini dile getirdiler. Okul çevresinde insanlara yönelik saldırılarını duymadık. Zaten çok sinsi ve sessiz hayvanlardır. Başları her tarafa dönüyor. Eğer nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıyaysa yetkililer bunlar hakkında önlem almalı, neslinin tükenmesini engellemeliler." dedi. (Hamza Adiyaman - İLKHA)


 

Kategori:
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-