Bitlis’te nohut hasadına başlandı Bitlis’te nohut hasadına başlandı

Bitlis’in Ahlat ilçesine bağlı Akçaören köyü ile Adilcevaz ilçesine bağlı Alaçatı mevkiinde ekimi yapılan arda nohut çeşidinin hasadına başlandı. Bitlis iklimine uyumlu olan arda nohut çeşidinin hasadında, dekar başına 130 ile 150 kilogram arası verim elde edildi.

Nohut hasadıyla ilgili açıklamada bulunan Bitlis Tarım ve Orman İl Müdürü Fatih Asak, Türkiye’de baklagil üretiminin azaldığı bu dönemde, birim alanda, sulanamayan dezavantajlı alanlarda daha fazla gelir getireceği tarımsal yenilikler üzerinde çalışmalarını sürdürdüklerini, bunun yanı sıra nohut projesini de Ahlat ve Adilcevaz ilçelerinde uygulamaya koyduklarını belirtti.

Adilcevaz ve Ahlât ilçelerinde 5 çiftçiye, 25 dekarlık alanda nohut demonstrasyonu yapıldığını belirten Asak, “Yaklaşık 3 aylık bir yetişme dönemi sonrasında arda nohut hasadı yapıldı. Yapılan hasat sonunda, dekara veriminin olumsuz hava koşullarına rağmen beklenenin üzerinde olduğu görüldü. Son yıllarda birim alandan oldukça fazla getiri sağlayan nohut tarımının ilimiz çiftçilerine alternatif ürün olarak getiri sağlayacağını, aynı zamanda nohudun Bitlis’te gerek ihtiyaç bakımından, gerekse birim alandaki verim açısından ilerleyeceğini ve alternatif ürün çerçevesinde değerlendirileceğini düşünüyorum.” dedi. (Şükrü Tontaş-İLKHA) 
 

Kategori:
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-