USD 5.2957000732422 EUR 6.0644001960754 GBP 6.7548999786377 Gram altın Cumhuriyet Altını Gümüş ONS 1278.9599609375 Yarım Altın

İmsak:04:58 Güneş:06:19
17 °C

Eski Van Şehri Kentsel Tasarım Projesi’nde sona gelindi

Advert Eski Van Şehri Kentsel Tasarım Projesi’nde sona gelindi

Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi tarafından finanse edilen “Eski Van Şehri Kentsel Tasarım Projesi” çalışmalarında sona gelindi.

Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından geliştirilen “Eski Van Şehri Kentsel Tasarım Projesi” çalışmalarında sona gelindi.

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansında (DAKA) düzenlenen toplantıda konuşan DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, projenin detaylarını anlattı.

Demir, projenin Van Kalesi’nin güneyinde yaklaşık 38 hektarlık bir alanda yer alan Selçuklu döneminden kalan anıt yapılar ile sivil mimarlık örneklerinin tespit edilerek kayıt altına alınması ve yapıların işlevlerinin belirlenmesini kapsadığını ifade etti.

Demir, “Alan içinde; Ulu Camii, Kızıl Minareli Camii, Abbas Ağa Camii, Beylerbeyi Mustafa Paşa Camii, Hüsrev Paşa Külliyesi, Kaya Çelebi Camii, Horhor Medresesi, Surp Stephanos Kilisesi, Surp Vardan Kilisesi, Surp Petros Kilisesi, Surp Sahak Kilisesi ve Surp Dsirvanarov Kilisesi gibi dini yapılar ile Miri Ambar, Askeri Kışla ve Çifte Hamam ile Hüsrev Paşa Hanı gibi kamusal yapılar bulunmaktadır.” dedi.

Proje kapsamında Eski Van Şehrini detaylarıyla anlatan bir de animasyon filminin hazırlandığını dile getiren Demir, “Animasyon film ile eski Van’ın mimari dokusu ve sosyal yaşamı yansıtılmış, çeşitli platformlarda yayımlanarak kentin tanıtımı sağlanmış olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Yapılan kısa açıklamanın ardından animasyon videosunun izletildiği toplantı, daha sonra program akışı basına kapalı devam etti.

Toplantıya DAP İdaresi Başkan Yardımcısı Volkan Güler, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ülker Cem Kaplan, DAKA Program Yönetim Birim Başkanı Mehmet Emin Çakay, Van Müze Müdürü Erol Uslu, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinden (Van YYÜ) Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, Eski Van Şehri Kazı Başkanı Doç. Dr. Erkan Konyar, Van YYÜ’den Doç. Dr. Suvat Parin ile DAKA Dış İlişkiler ve Fonlar Birim Başkanı Harun Örnek katıldı. (Yunus Tuğrul-İLKHA)