USD 5.2957000732422 EUR 6.0644001960754 GBP 6.7548999786377 Gram altın Cumhuriyet Altını Gümüş ONS 1278.9599609375 Yarım Altın

İmsak:04:58 Güneş:06:19
17 °C

Ordu'daki afetzede çiftçinin kredi borçları ertelenecek zararlar tazmin edilecek

Ordu'daki afetzede çiftçinin kredi borçları ertelenecek zararlar tazmin edilecek

​Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Ordu'da meydana gelen afetlerle ilgili çiftçinin zararının tazmin edileceğini ve kredi borcunun erteleneceğini açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Ordu ilinde meydana gelen afetler ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yaparak çiftçinin zararının tazmin edileceğini ve kredi borcunun erteleneceğini belirtti.

Ordu’nun Fatsa, Ünye, Çaybaşı, Perşembe ve İkizce ilçelerinde dün itibariyle meydana gelen sel, su baskını ve fırtına afetleri neticesinde bazı bölgelerdeki tarım alanlarında etkilenmeler meydana geldiğini belirten Pakdemirli, Çaybaşı ilçesinde bir üreticiye ait tavuk işletmesinde civcivlerin telef olduğu ve kümeste de maddi hasar meydana geldiğinin tespit edildiğini ifade etti.

Selin etkili olduğu alanlarda bazı üreticilere ait harman yerinde bekletilen fındıklar ile dallardan dökülen fındıkların sel sularıyla taşındığını belirten Pakdemirli, birkaç üreticiye ait sebze seralarında da küçük çaplı etkilenmelerin görüldüğünü söyledi.

Kredi borçları ertelenecek zararlar tazmin edilecek

Bakanlığıa bağlı il ve ilçe müdürlüklerindeki görevli teknik personelin, bölgede ön hasar tespit çalışmalarını yürütmekte olduğunu kaydeden Pakdemirli, şunları ifade etti:

"Meydana gelen afetler, tarım sigortaları kapsamındadır. TARSİM ekipleri, sigortalılar için sahada tespit çalışması yapacaklardır. Tespit edilecek sigorta kapsamındaki hasarlar, en kısa sürede tazmin edilecektir. Tarımsal ürünlerde, tarım sigortası kapsamına girmeyen nedenlerden dolayı meydana gelen kayıplar, '2090 Sayılı Tabii Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere Yapılacak Yardımlar Hakkındaki Kanun' kapsamında İl ve İlçe Hasar Tespit Komisyonlarınca değerlendirilecektir. Afetlerden etkilenen çiftçilerimizin düşük faizli zirai kredi borçları, il ve ilçe müdürlüklerimize müracaatları halinde 2018/10983 sayılı Kararname kapsamında ertelenecektir."

Pakdemirli, bölgedeki gelişmelerin yakından takip edildiğini, olay mahallinde gerekli incelemelerde bulunulduğunu ve yaraların sarılması için gereken her şeyin yapılacağını vurgulayarak, afetlerde can kaybı olmamasının tek tesellileri olduğunu belirtti. (İLKHA)