USD 5.2957000732422 EUR 6.0644001960754 GBP 6.7548999786377 Gram altın Cumhuriyet Altını Gümüş ONS 1278.9599609375 Yarım Altın

İmsak:04:58 Güneş:06:19
17 °C

Mardin'de konut satışlarını Suriye savaşı durdurdu

Advert Mardin'de konut satışlarını Suriye savaşı durdurdu

Finans sektöründe yaşanan gelişmelerin yanı sıra Suriye'de devam eden iç savaş, sınıra yakın illerde konut satışını durma noktasına getirdi.

Finans sektöründe yaşanan gelişmeler birçok iş sektörünü olumsuz etkilerken, Suriye'de devam eden iç savaşla birlikte Türkiye'nin Suriye'ye yakın illerinde konut satışları durma noktasına geldi.

Türkiye'de döviz ve altın fiyatlarının yükselmesi devam ederken, birçok iş sektörü de bundan ciddi manada etkileniyor.

Mardinli emlakçılar, Suriye'de 2011 yılından bu yana süren iç savaş nedeniyle işlerinin durma noktasına geldiğini söylediler.

Konut alım-satımında sektörün kan kaybettiğini belirten emlakçılar, Suriye’deki savaş sona ermeden ve piyasalara güven gelmeden işlerinin rayına oturmasının imkânsız olduğunu söylüyorlar.

Suriye’deki gelişmeler nedeniyle bölgedeki yatırımcıların batıya yöneldiğini belirten emlakçılar, konuyla ilgili İLKHA'ya açıklamalarda bulundular.

“Son 10 ayda sadece bir daire satabildim”

Eskiden emlak sektörünün iyi olduğunu azda olsa satış yapabildiklerini belirten emlakçı esnafı Bülent Aslan, son zamanlarda işlerin çok düştüğünü söyledi.

Aslan, “Eskiden ayda veya iki ayda bir de olsa bir daire ya da bir arsa satıyorduk ama son 10 ayda sadece bir daire satabildik. Daha önce meraktan dahi olsa millet gelip soruyordu ve malını satmak isteyen çoktu. Günde en az 3-4 kişinin satacağı gayrimenkulünü not alıyorduk. Arsa, sulu tarla, susuz tarla, ekili alan, arazi, bağ, bahçesini satışa çıkaran oluyordu. Son dönemlerde döviz kurunun yükselmesinden mi kaynaklıyor veya Suriye ile ilgili kaygıdan mı kaynaklıyor bilemiyoruz ama artık millet malını satmaktan dahi korkuyor. Son 4 aydır satış için 4 kayıt almadım. Çünkü satış için dükkâna uğrayan yok. Alıcı zaten hiç yok. Daha önce millet yatırım amacıyla emlak sektörüne yöneliyordu. Şu an da zaruri ihtiyacı olan biri oğlunu evlendirecek bir daire alacak, oda piyasayı tatmin etmiyor. Kızıltepe’de yaklaşık 200 emlakçı var, son bir yılda 200 tane emlakçının tamamı 200 satış gerçekleştirememiş. Son 7-8 ayda yaklaşık 20-30 meslektaşımız işi bıraktı.” dedi.

“Piyasamız ölüdür”

Emlak sektörünün, maddi durumu iyi olan yatırımcılarla döndüğünü belirten Aslan, “Buranın varlıklı insanları Mardin ve Kızıltepe bölgesine yatırım yapmaktan korkuyor. Buranın geliri tarım ve sınır kapısıdır. Hayvancılık zaten öldü, sınır kapısı da malumunuz bitti. Bir çiftçilik kaldı. Çiftçilikte de son dönemlerde elektrik parası ve yaşanan kuraklıktan dolayı dertli. Varlığı olan yani maddi durumu iyi olan da burada yatırım yapmaktan korkuyor, yatırımı batıya yapıyor. Burada bir gelişme yok. Herhangi bir sanayileşme olmadığı için millet emlak sektörüne para yatırmaya korkuyor. Şu an çarşı merkezi haricinde nereye bakarsanız bakın kiralık veya satılık ev veya işyeri bulabilirsiniz. Şu an da millet ne yapacağını bilmiyor. Suriyelilerin Kızıltepe’ye gelmesiyle kiralık ev bulmak çok zordu ama şu anda kimse sormadığı için kiralık ev kaydını almıyoruz. Şu an Kızıltepe’de emlak piyasası ölüdür desek yeridir.” diye konuştu.

“Suriye’deki iç savaştan etkilendik”

2006 yılında, emlak sektörüne girdiğinde sektörün revaçta olan bir iş olduğuna dikkat çeken Emlakçı Hadi Yücedağ ise “Bölgemizde emlak sektöründe yaşanan sıkıntının başlıca nedenlerinden biride sınır komşumuz Suriye’deki iç savaştır. Suriye’de cereyan eden iç savaş, sınır komşumuz olması hasebiyle bizi çok olumsuz etkiledi. Suriye’deki iç savaşın başlamasından sonra emlak sektöründe çok ciddi bir şekilde düşüş yaşandı. Bu dünyanın her tarafında geçerli olan bir kaidedir. Bir yerde insanların huzuru yoksa bu durum direk ticarete yansıyor.” dedi.

“Savaş biterse özlem duyduğumuz günlere döneriz”  

Suriye’deki iç savaşın bitmesini ve piyasanın eski günlere dönmesini ümit ettiklerini söyleyen Yücedağ, son olarak şunları ifade etti.

“Vatandaşlar kaosun etkisiyle yatırımlarının büyük çoğunluğunu batıya yaptı. Eğer Suriye’deki iç savaş biter ve huzur ortamı sağlanırsa ekonomik yönde bize katkısı olur ve emlak sektöründe özlem duyduğumuz o eski günlere kavuşuruz.” (M. Salih Keskin, Mehmet Aslan – İLKHA)